Sämitigge juovij stipendijd – nuorttâlâškielâ pajeuáppeeiskosist eenâb čälleeh ko kuássin ovdil

Sämitigge juovij škoovlâi kiđđâjuuhlijn stipendijd uáppeid kiäh láá pyereest miänástum sämikielâuápuin. Stipendijd finnejii ohtsis 20 vuáđuškoovlâst kiergânâm uáppee já oovce uđđâ pajeuáppee. Sämikuávlu máttááttâskuávdáást valmâštum uáppein 15 finnejii stiipeend, oovce sist čaalij nuorttâlâškielâ pajeuáppeeiskos já kuulmâs anarâškielâ pajeuáppeeiskos. 

Sämitige saavâjođetteijee Tiina Sanila-Aikio illood eromâšávt tast, ko nuorttâlâškielâ láá nuuvt maaŋgah uáppeeh čáállám.– Oovce tuhhiittum nuorttâlâškielâ pajeuáppeeiskos lii eenâb ko ovdebijn iivijn ohtsis!

Sämitige stiipeend ožžuu čuávuvááh nuorah:

Pajeuáppeeh:

Avveel luvâttâh: Saana Aikio (anarâškielâ), Lifu Torikka (orjâlâškielâ), Ida Grønmo (orjâlâškielâ), Jon-Erik Näkkäläjärvi (orjâlâškielâ)

Ucjuv sämiluvâttâh: Pedar Järvensivu (orjâlâškielâ)

Iänuduvtuoddâr luvâttâh: Matias Löf (orjâlâškielâ)

Lyseonpuiston luvâttâh, Ruávinjargâi: Alisa Pieski (orjâlâškielâ)

Eira rävisulmui luvâttâh, Helsig: Birit Haarla (orjâlâškielâ), Katja Haarla (orjâlâškielâ)

Vuáđumáttááttâs čođâldittám uáppeeh:

Aanaar škovlâ: Rufina Kangasniemi (orjâlâškielâ), Matti Iisakki Musta (orjâlâškielâ), Pessi Koskinen (anarâškielâ), Sammeli Suominen (anarâškielâ)

Ucjuv škovlâ: Jesse Ruokolainen (orjâlâškielâ)

Čevetjäävri škovlâ: Helmi Ljetoff (nuorttâlâškielâ), Henry Haataja (nuorttâlâškielâ)

Vuáčču škovlâ: Eetu Magga (orjâlâškielâ)

Kärigâsnjaargâ škovlâ: Biret Iŋgá Pieski(orjâlâškielâ), Ánte Tenoranta (orjâlâškielâ)

Heta vuáđuškovlâ: Ibbá Lauhamaa (orjâlâškielâ), Maren Elle Mäkitalo (orjâlâškielâ), Inger-Anni Valkeapää (orjâlâškielâ), Kalle Keskitalo (orjâlâškielâ), Mona Wallén (orjâlâškielâ)

Avveel pajetääsi: Vilho Simon Mäkinen (orjâlâškielâ)

Aleksanteri Kena škovlâ, Suáđigil: Pauliina Kumpula (orjâlâškielâ)

Korkalovaara vuáđuškovlâ, Ruávinjargâ: Henna Magga (orjâlâškielâ)

Simonkylá škovlâ, Vantaa: Jouni Magga (orjâlâškielâ)

Oulu International School: Nils-Emil Valkeapää (orjâlâškielâ)

Säämi máttááttâskuávdáást valmâštum:

Anarâškielâkielâ já kulttuur linjeest valmâštum já pajeuáppeeiskos čáállám: Emilia Nieminen, Sara Keränen, Christine Klaver

Orjâlâškielâkielâ já kulttuur linjeest valmâštum: Elle-Mari Aikio-Jumisko

Nuorttâlâškielâkielâ já kulttuur linjeest valmâštum já pajeuáppeeiskos čáállám: Pavlo Heikkinen, Janica Gauriloff, Tuomas Kiprianoff, Kati Ljetoff, Maija-Elina Oikarinen, Kia Olin, Laura Olsén, Teemu Titola, Tarja Tuovinen

Nuorttâlâškielâkielâ já kulttuur linjeest valmâštum: Hannele Fofonoff

Puásuituállee áámmáttuđhos(Luándu- já pirâssyergi vuáđutotkos) čođâldittám: Aslak-Uula Niittyvuopio (orjâlâškielâ)

Sämitigge tuáivut luho já pyere kesiluámu puohháid!